שעון ביולוגי (צירקדי) - Circadian Rhythm

שעון ביולוגי (צירקדי) - Circadian Rhythm

אז מי אתה מאסטר זמן פנימי שלנו?

לכל אחד ואחת מאיתנו יש שעון ביולוגי, שעון פנימי, שבעגה המקצועית נקרא גם שעון צירקדי (Circadian בלטינית פירושו "בערך יום").

אני לא אלאה אותנו בסיפורים על החשיבות הקיומית של השעון הזה ועל איזה הורמונים מופרשים ומה ההשפעה של זה עלינו (למרות שזה נושא די מעניין – ממליץ לקרוא על זה בזמנכם הפנוי 🤓).
אני כן אתייחס בקצרה לאיפה זה פוגש אותנו ביום יום ואיך כדאי לנצל את זה לטובתנו כדי לקדם דברים שאנחנו רוצים לעשות.

אנחנו מכירים את עצמנו הכי טוב ויודעים מתי אנחנו מרגישים ערניים, חדים ובפוקוס ומתי אנחנו קצת עייפים ומעוכים. לרוב זה חוזר פחות או יותר באותן השעות מדי יום, אך חשוב לזכור שיש גם ימים שמתנהגים אחרת ונצטרך להתאים את עצמנו גם אליהם.

מה שיפה זה שהגוף שלנו דואג לעשות את זה בשבילנו. אנחנו לא צריכים לעשות הרבה כדי לשנות או להילחם בזה. מה שאנחנו כן יכולים ורצוי שנדאג לעשות, זה לשמור ולהגן על השעות 'הטובות' שלנו ולא לאפשר לכל מיני דברים לגזול את הזמן היקר הזה.

אני ממליץ בחום לשמור על שעות הפוקוס שלנו ובהם להתמקד במשימות החשובות שלנו. בשאר הזמן, כאשר אנו פחות מרוכזים ואפילו קצת פועלים על 'אוטומט' (למשל אחרי ארוחת צהריים כשאנחנו עדיין מעכלים וקצת עייפים) – 'נתקתק' מיילים ומשימות שוטפות שלא דורשות קשב רב.

לעיתים יש לנו הרגלים שלא בהכרח מיטיבים איתנו ואף 'גונבים' את הזמן היקר שאנחנו חדים ובפוקוס – כמו לערוך פגישות רבות משתתפים בשעות ה'טובות' שלנו, לעבור על הודעות ומיילים שוטפים שיכולים לחכות עוד כמה שעות וכו'. במקום, אנחנו יכולים לייצר לנו קפסולת זמן של ריכוז ובה לקדם משהו שחשוב לנו, שייתן ערך משמעותי (בין אם מקצועי ובין אם אישי) ולכך תתלווה תחושת סיפוק מטורפת.

הזכרתי את זה בעבר כשדיברנו על 'לאכול את הצפרדע', אבל כמובן שזה לא חייב להיות רק בתחילת היום ושזה משתנה בין אדם לאדם.

אנחנו יצורים אנושיים, ויחד עם השאיפה שלנו להיות פרודוקטיביים, אנחנו צריכים לזכור שאנחנו מושפעים מהביולוגיה שלנו, ולתת לה מקום של כבוד וללמוד לעבוד יחד איתה.
עלינו לזכור שזה עובד לשני הכיוונים. לפעמים, עם כל הרצון הטוב שלנו לקדם דברים, אנו מתכננים לשבת על משימה שדורשת ריכוז כאשר השעון הביולוגי שלנו אומר לנו בצורה אלגנטית – "נראה לך?! לא לא, ממש לא עכשיו". בשלב זה עדיף שנתמקד בביצוע משימות פשוטות ואוטומטיות שלא דורשות קשב רב ובעתיד נלמד לתכנן בצורה חכמה יותר מתי מתאים לנו לשבת על משימות שדורשות התעמקות. 

הזמן שלנו יקר, והריכוז והפוקוס שלנו הם מצרך נדיר, מאוד!

בפעם הבאה שאתם באים לעבור שוב על מיילים/קובעים פגישה, תקדישו רגע ותשאלו את עצמכם – זה באמת מה שאני רוצה לעשות ולקדם עכשיו או שאולי עדיף שאעשה זאת בשעה אחרת? איך אוכל להגן על הזמן האיכותי הזה ולנצל את הריכוז שלי בצורה הטובה ביותר?

בברכת לכולנו N-Zman, אבל לפחות יש לנו שעון (פנימי) חכם! 😉