לסדר את המיטה בבוקר - Make Your Bed

לסדר את המיטה בבוקר - Make Your Bed

"אם אתם רוצים לשנות את העולם, תתחילו בלסדר את המיטה שלכם" (ותקשיבו לאשתי!)

ב-2014, נשא האדמירל William H. McRaven נאום בפני בוגרי אוניברסיטת טקסס ושיתף אותם במספר עקרונות שלמד בעת הכשרתו ב-Navy SEALs ("אריות הים").

הפאנץ' של אחד מהם היה די מפתיע והפך להיות ממש מפורסם –
"If you want to change the world, start off by making your bed"

הוא מספר שבכל יום בהכשרה שלהם, הם היו צריכים לסדר את המיטה בצורה מושלמת. פעולה פשוטה שנראתה קצת מגוחכת בהתחשב בעובדה שהם התאמנו כדי להיות לוחמים קשוחים באחת היחידות המובחרות, אבל החוכמה שבפעולה הפשוטה הוכחה לו בלא מעט מקרים.

וויליאם אומר שאם נסדר את המיטה בכל בוקר, נשלים את המשימה הראשונה של היום. זה ייתן לנו תחושה קטנה של גאווה ויעודד אותנו לעשות עוד משימה ועוד אחת ועוד אחת. כך ייצא שבסוף היום משימה אחת שהושלמה תהפוך למשימות רבות שהושלמו ✅

הוא ממשיך ואומר כי סידור המיטה גם יחזק את העובדה שהדברים הקטנים בחיים חשובים! לטענתו, אם לא נצליח לעשות את הדברים הקטנים בצורה נכונה, לא נצליח לעשות את הדברים הגדולים בצורה נכונה.
הוא מסיים באמירה משעשעת שאם במקרה היה לנו יום מעפן, לפחות אנו חוזרים הביתה למיטה מסודרת, שאנחנו סידרנו, ומיטה מסודרת מעודדת אותנו שמחר יהיה יותר טוב 😁

(הנה הלינק לנאום המלא, אני התייחסתי לקטע בנאום בדקות 5:08-6:12)

אז גם אם אתם מתחברים לזה, וגם אם פחות, אני ממש ממליץ לנסות את זה.

יש כל מיני מחקרים שמנסים לבחון עד כמה הפעולה הזו באמת משפרת את הפרודוקטיביות שלנו, אבל היום לא אנסה לשכנע אתכם בעזרת מספרים. אני מציע לכם פשוט לנסות ולראות אם זה עובד לכם. כי אם זה יעבוד לכם, זה ישכנע אתכם הרבה יותר ויחזיק מעמד לאורך זמן.

בנימה אישית, אני יכול לספר לכם שאני אשכרה חושב על זה כל בוקר ומקפיד לסדר את המיטה מיד אחרי שאני מתעורר. הדבר הקטן הזה מלווה אותי כבר תקופה ארוכה וזה לוקח בדיוק כמה שניות, אבל הערך של זה עבורי הוא הרבה מעבר.

אז יאללה, תנסו מחר בבוקר ושתפו אותי איך היה המשך היום שלכם 🛏

נ.ב.

חייב לספר שלפני כמה שנים אשתי ניסתה במשך הרבה זמן לשכנע אותי להקפיד לסדר את המיטה בכל בוקר וזה לא ממש צלח, עד שראיתי את הנאום. אז אולי ההסבר של וויליאם היה משכנע יותר, אבל  מסר קטן לעצמי בעתיד – אשתי יודעת מה טוב וכמובן שהיא תמיד צודקת 😉