לגרום לדברים לקרות - GTD - Getting Things Done

לגרום לדברים לקרות - GTD - Getting Things Done

GTD היא אחת ממתודולוגיות הפרודוקטיביות המוכרות ביותר בעולם.

השיטה פותחה על ידי דייוויד אלן – David Allen, שהוא יועץ (יש שיגידו גורו) פרודוקטיביות.
הוא פיתח שיטה יעילה וחכמה כדי להוציא את המשימות מהראש ולעסוק יותר בביצוע.

אחד מהציטוטים המוכרים שלו שאני באופן אישי מאוד מתחבר אליו זה –

"Your mind is for having ideas, not holding them."

דיוויד בנה שיטת עבודה סופר יעילה שלעניות דעתי לא בהכרח מתאימה לכל אחד ואחת. היא כוללת הרבה עקרונות שאני באופן אישי מזדהה ומתחבר אליהם, אך היא דורשת דבקות במודל מסויים שלדעתי מעט נוקשה עבור רוב האנשים.

השיטה הופכת אותנו למכונה משומנת היטב ומדויקת מאוד, אך אני תוהה האם מרבית האנשים יכולים להחזיק בה לאורך זמן. לכן אני תמיד אומר שצריך למצוא מה עובד לכל אחד ואחת באופן אישי. עלינו לקחת מכל שיטה או עיקרון את מה שעובד לנו ולייצר לעצמנו את הפתרון שמתאים לנו.

אז מהם חמשת השלבים של GTD – Getting Things Done?

1. איסוף – Capture – לזהות מה תופס את תשומת ליבנו ולהכניס את הכל לכלי איסוף.
2. בהירות – Clarify – להחליט מה המשמעות עבורנו.
האם זה בר פעולה? אם כן, להחליט על הפעולה הבאה והפרויקט הבא (במידה ונדרשת יותר מפעולה אחת). אם לא, להחליט אם זה אשפה, משהו לתייק כרפרנס (נרצה להתייחס לזה בעתיד) או משהו להשהות עם תזכורת להמשך.
3. ארגון – Organize – לשים את זה במקום המתאים.
4. שיקוף – Reflect – לעדכן ולסקור את התוכן בתכיפות על מנת להחזיר שליטה ומיקוד.
5. עשייה – Engage – יאללה לעבודה! להשתמש במערכת שיצרנו כדי לפעול בביטחון ובבהירות.

לדבריו של דיוויד אלן, הרעיון הוא לייצר מערכת שנסמוך עליה, כדי שנדע שברגע שזה שם ואנחנו יודעים שנסתכל על זה בזמן הנכון, זה יכול 'לצאת' מהראש שלנו.

בפוסט קצר קשה לסקור ולהבהיר את כל השלבים, שכמובן מכילים תתי שלבים כי השיטה הינה מורכבת ופותחה במשך שנים (והוא כתב עליה ספר), אך העקרונות המנחים הינם אלו שציינתי כאן למעלה, והם טובים ויעילים, מאוד!

אני לא מצפה מכל אחד ואחת פה לאמץ את השיטה במלואה ביום בהיר אחד, אבל אני לגמרי מציע לבחון אותה קצת יותר לעומק ולראות לאילו אלמנטים בה אתם מתחברים ולקחת אותם הלאה יחד איתכם. כמובן שאשמח לעזור בכך אז אני מזמין אתכם ואתכן לקבוע איתי שיחת ייעוץ ראשונית (עליי, מתנה!) כדי שנמצא את מה שעובד לכם באופן אישי.

יאללה, N-Zman ויש הרבה שאנחנו רוצים להספיק.

נ.ב.
כדי להתחיל באימוץ של משהו קטן מחמשת השלבים של GTD, הנה משפט על אחד הטיפים היותר פופולריים שדיוויד מציג. אם אתם נמצאים בשלב 2 ויש לכם משימה שדורשת פעולה – אם היא תיקח פחות מ-2 דקות – טפלו בה באותו הרגע, אחרת, הכניסו אותה לרשימת המשימות. בהצלחה! 🤓