לא לשבור את השרשרת - Don’t Break the Chain

לא לשבור את השרשרת - Don’t Break the Chain

"לא לשבור את השרשרת!"
"Don’t Break the Chain!"

המשפט הזה, שהפך להיות קונספט שמשרת אנשים רבים, מיוחס לאחד הקומיקאים המפורסמים והמצליחים ביותר בכל הזמנים – ג'רי סיינפלד Jerry Seinfeld.

חפרתי בזה קצת וגיליתי שלג׳רי סיינפלד כנראה אין באמת קשר לזה, אבל זה כל כך תפס תאוצה שממשיכים לייחס לו את השיטה. בכל אופן זה אחלה סיפור, אז בואו נספר אותו ונראה מה אפשר ללמוד ממנו, כי השיטה עדיין יכולה להיות רלוונטית ולהתאים לרבים מאיתנו גם היום.

לפי הסיפור, יום אחד ניגש אדם לג'רי סיינפלד מאחורי הקלעים, ושאל אותו אם יש לו טיפים לקומיקאי צעיר.

סיינפלד ענה לו כך:
"כדי להיות קומיקאי טוב יותר אתה צריך ליצור בדיחות טובות יותר, וכדי ליצור בדיחות טובות יותר אתה צריך לכתוב בכל יום".

סיינפלד אמר לו לקנות לוח שנה גדול ולתלות אותו על קיר בולט ושהצעד הבא שלו יהיה לקנות טוש אדום וגדול (או לורד, כן כן… זה תלוי מאיפה אתם בארץ 😉). כעת, בכל יום שהוא ישלים את משימת הכתיבה היומית שלו, הוא יזכה לעשות X אדום גדול על אותו היום בלוח השנה 📆.

"אחרי מספר ימים תהיה לך שרשרת (של ❌-ים). רק תמשיך בזה והשרשרת תגדל ותתארך מיום ליום. אתה תהנה לראות את השרשרת, בעיקר אחרי שתעשה זאת במשך מספר שבועות. התפקיד היחיד שלך לאחר מכן הוא לא לשבור את השרשרת!"

כמה דברים שכדאי לשים לב אליהם בקשר לשיטה:

* כדאי שהמשימה שתיצור שרשרת תהיה מצד אחד משמעותית מספיק כך שהיא תוביל לשינוי כלשהו, אבל מצד שני פשוטה מספיק כדי שנוכל לבצע אותה.
* בשיטה אין התייחסות למידת החשק לביצוע המשימה או לתוצאות שלה. כלומר, זה לא מעניין אם יש לנו או אין לנו כוח או מוטיבציה לבצע את המשימה ואפילו לא אם נבצע אותה על הצד הטוב ביותר. העיקר הוא לא לשבור את השרשרת!

האפקט המצטבר של ביצוע הפעולות בצורה עקבית הוא שיוביל בטווח הארוך לתוצאות טובות, ותכל'ס, מי מאיתנו לא אוהב או אוהבת לסמן X גדול על משהו?

יאללה, N-Zman. מתחילים היום!
מה המשימה בשרשרת הראשונה שלך? 🤩